Dalīties „Skaitļi un fakti: Latvijas skrējēja ģeogrāfija“

Skaitļi un fakti: Latvijas skrējēja ģeogrāfija

No kuras pilsētas nāk ātrākie skrējēji? Kura ir Latvijas skriešanas galvaspilsēta? “Sportand Magazine” veica pētījumu, lai atbildētu uz šiem un daudziem citiem jautājumiem.

Jau 22.jūlijā Jelgavā risināsies vērienīgākais “Bigbank Skrien Latvija” posms, kuru apmeklēs vairāk nekā četri tūkstoši dalībnieki. Papētot dalībnieku sarakstu redzams, ka skrējēji Jelgavas naksts pusmaratonā ieradīsies no 150 apdzīvotām vietām Latvijā. Šoreiz nerunāsim par to, ka kādreizējā Kurzemes hercogistes lielpilsētā sabrauks skrējēji no tuvējām kaimiņvalstīm – Lietuvas, Igaunijas, Krievijas, Zviedrijas, Polijas, bet būs arī viesi no Grieķijas un pat Dienvidāfrikas.

Šoreiz vērsīsim uzmanību uz 150 Latvijas apdzīvotām vietām, no kurām skrējēji sestdien dosies uz Jelgavu. Iedomājieties punktiņus Latvijas kartē, kas katrs savā laikā sāk kustēties ar vienotu mērķi, lai vienlaikus sasniegtu Zemgales lielāko pilsētu. Vienā rakstā nav iespējams nosaukt visas pilsētas, novadus, pagastus un ciemus, taču lielākās gan.

Jelgavas nakts pusmaratona dalībnieku dzīvesvietu TOP 8:

  1. Rīga (35,3 %)
  2. Jelgava un Jelgavas novads (20,6 %)
  3. Ventspils un Ventspils novads (4,2 %)
  4. Liepāja (2,4 %)
  5. Rēzekne un Rēzeknes novads (1,9 %)
  6. Ogres novads (1,7 %)
  7. Jūrmala (1,7 %)
  8. Valmiera (1,6 %)

 

TOP 8 iekļauti pusmaratona un Nike skrējiena dalībnieki. Tautas skrējienā vietējo jelgavnieku īpatsvars (41,1%) ir vēl lielāks un pārsniedz pat rīdzinieku (21,0 %) daudzumu. Jo īsāka distance, jo vairāk vietējo skrējēju iesaistās viņu pilsētā rīkotajās tautas sporta aktivitātēs. Un arī otrādi, jo Nike skrējienā jelgavnieku pārstāvniecība ir 23,9 procenti, kamēr pusmaratonā – 16,3 procenti. Tas nozīmē, ka ir svarīgi iesaistīt vietējos iedzīvotājus aktīva dzīvesveida pasākumos.

Bigbank Skrien Latvija ir astoņu posmu seriāls visos valsts reģionos, tāpēc apskatīsim ģeogrāfiju visas sezonas šķērsgriezumā no jūlija līdz jūnijam. Ja Jelgavas pusmaratona divās garākajās distancē startē dalībnieki no 150 apdzīvotām vietām, tad ņemot vērā visus astoņus posmus, vietvārdu skaits sasniedz 292 nosaukumus.

Aizvadīto 12 mēnešu laikā 8 Bigbank Skrien Latvija posmos pa vienam skrējējam pārstāvētas 88 dzīvesvietas. Pa diviem skrējējiem pārstāvētas 45 apdzīvotas vietas. Tiesa, iespējams, kāds vai kāda ņēma dalību vairāk nekā vienā skriešanas seriāla posmā. Ar vairāk nekā 8 skrējējiem pārstāvētas 70 apdzīvotas vietas Latvijā un kaimiņvalstīs.

Bigbank Skrien Latvija dalībnieku dzīvesvietu TOP 8:

  1. Rīga (34,4 %)
  2. Jelgava un Jelgavas novads (8,1 %)
  3. Ventspils un Ventspils novads (5,2 %)
  4. Liepāja (4,0 %)
  5. Daugavpils (3,7 %)
  6. Valmiera (3,6 %)
  7. Rēzekne un Rēzeknes novads (3,6 %)
  8. Kuldīgas novads (2,4 %)

 

Kā redzams, tad ar vienu izņēmumu TOP 8 tiek pārstāvēti visi Bigbank Skrien Latvija posmi. Tas vēlreiz apliecina, ka Baltijā lielākais skriešanas seriāls iet pareizo ceļu, piestājot itin visos reģionos, lai sacenību burvību var izbaudīt ik katrs Zemgalē, Kurzemē, Vidzemē un Latgalē.

Katrs trešais skrējējs par savu dzīvesvietu uzrāda Rīgu, kurā dzīvo trešā daļa valsts iedzīvotāju. Nevienam nav noslēpums, ka daudzi rīdzinieki nav dzimuši šajā pilsētā un uzauguši ārpus galvaspilsētas. Paskatoties Latvijas kartē bez Rīgas un Bigbank Skrien Latvijas posmu epicentriem, paveras pavisam cita skriešanas ģeogrāfija. Tādējādi varam noteikt aktīvākās pilsētas un novadus, kā arī izkristalizēt Latvijas skriešanas galvaspilsētu.

Aktīvākās pilsētas un novadi Bigbank Skrien Latvija (bez posmu rīkotājpilsētām):

  1. Ogres novads (5,5 %)
  2. Jūrmala (4,6 %)
  3. Cēsu novads (3,5 %)
  4. Jēkabpils novads (3,1 %)
  5. Kocēnu novads (2,9 %)
  6. Tukuma novads (2,5 %)
  7. Līvānu novads (2,2 %)
  8. Talsu novads (2,2 %)

 

Nav šaubu, ka par Latvijas skriešanas galvaspilsētu var pasludināt Ogri, jo kopējā Latvijas pilsētu topā šis skrienošais novads ieņemtu vietu TOP10 uzreiz aiz Kuldīgas, apsteidzot pat sportisko Siguldu, kas ir viena no Bigbank Skrien Latvija mājvietām.

Ogrē netiek rīkots neviens pusmaratons, taču tur dzīvojošie skrējēji visaktīvāk ņem dalību pusmaratonos un Nike skrējienos. Arī komandu cīņas līdervienībā “Adidas” teju puse ir ogrēnieši. Olimpiete Agnese Pastare, individuālā kopvērtējuma līderis Kristaps Kaimiņš un maratonists Renārs Roze savai komandai dod punktus visos Bigbank Skrien Latvija posmos.

Taču 2017.gada līderkomandas sastāvā nav tikai Ogres pārstāvji, tāpēc ir vērts izcelt komandas, kuras 50 komandu konkurencē pārstāv savas pilsētas un novadus.

Komandu cīņas dzīvesvietu TOP 8:

  1. Līvānu VK / Asics (6.vieta kopvērtējumā)
  2. Jelgavas sporta servisa centrs (9.vieta)
  3. Ogre (10.vieta)
  4. SK Ozolnieki A (12.vieta)
  5. Ludza (14.vieta)
  6. Līvānu VK (15.vieta)
  7. Jēkabpils Lūši (17.vieta)
  8. Aizkraukle (19.vieta)

 

Ozolnieki kandidē uz otru skrējēju galvaspilsētas goda titula nosaukumu, jo Bigbank Skrien Latvija komandu cīņās Ozolnieki pārstāvēti ar trim komandām. Pie TOP 8 neiekļuvušajām var pieminēt arī “VSK Noskrien Liepāja”, “Pļaviņām-90” un “Rēzeknes novads”. Pārējās pilsētas un novadi savas komandas piedāvās nākamajā sezonā. Tikmēr skrējējiem atliek piedalīties un norādīt savu pilsētu, novadu, pagastu vai ciemu, lai ikviens saprastu, cik daudz punktiņu kustas pa karti, dodoties uz nākamo Bigbank Skrien Latvija seriāla posmu. Tiekamies sestdienas, 22.jūlija pievakarē Jelgavā uz Pasta salas!

Vienā skrējienā vesela valsts

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta.

Saistītie raksti

Nākamais raksts:

Autosports: NEZ rallijkross un kroskarti „333” trasē, kartinga čempionāts Kandavā, drifta kausa posms Igaunijā un latviešu starti ārzemēs

Skaties tālāk, lai uzzinātu vairāk