Dalīties „Kā sagatavoties skriešanai ziemā?“

Kā sagatavoties skriešanai ziemā?

Cilvēka organisma pielāgošanās spējas aukstajam laikam ir labākas, nekā mums dažkārt šķiet. Izvēloties pareizo apģērbu, apavus un tempu, skriešanas treniņus iespējams veiksmīgi turpināt svaigā gaisā arī aukstajos mēnešos.

Pamatprincipi, izvēloties skriešanas tērpu:

Apavi – vēlams, lai zole ir rievaina un mīksta, jo tas nodrošinās labāku saķeri ar ceļa segumu. Ja zole būs cieta, gluda vai ar pārlieku izteiktu, agresīvu protektoru, pilsētvidē tai būs sliktāka saķere ar slidenu virsmu. Izteikts zoles protektors noderēs tad, ja plāno skriet pa mežiem un apvidus takām.

Apģērbs jāizvēlas viegls, elpojošs, bet silts. Vēlams, lai tas ne tikai atgrūž vēju, bet arī pasargā no mitruma – ir biezāks, stingrāks un ar līmētām šuvēm. Silts kokvilnas džemperis nav laba izvēle sportošanai aukstumā – jā, tajā ir silti, bet šāds apģērbs elpo daudz sliktāk nekā skriešanai paredzētie krekliņi un jakas ar Dri-Fit tehnoloģiju. Kokvilnas džemperis skrējiena laikā paliks mitrs, un tad arī siltums pazudīs – tas nenodrošinās optimālu termoregulāciju.

Aksesuāri – salstoši pirksti vai ausis skriešanu var padarīt pagalam nepatīkamu, tāpēc nevajadzētu aizmirst par kvalitatīviem cimdiem un cepuri, kurā nesvīdīs galva. Zeķes ne vienmēr vajag biezas, galvenais, lai tās nosedz potīti.

Skriešanas tehnika ziemā

Kā stāsta skrējējs un treneris Arnis Ozoliņš, tehniskā ziņā skriešana gada aukstajos mēnešos nedaudz atšķiras no skriešanas siltajā laikā. Ir divas galvenās atšķirības. Pirmā – ziemā segums var būt apledojis un slidens, tāpēc jāskrien ir mazākiem soļiem, pēdu stabilāk liekot uz zemes. Skrienot ar pusi no pēdas vai tipinot, palielinās risks paslīdēt un nokrist. Otrā atšķirība – ja trenējas tiešām aukstā laikā (ap -15 grādiem), ieteicams skriet tikai mierīgus krosus, jo aukstais gaiss nenāks par labu kakla veselībai. Pašā ziemas spelgonī nebūtu ieteicams ārā nodarboties ar intervāla treniņiem – tos labāk atstāt iekštelpām vai laikam, kad gaiss nav tik auksts un ietves vairs nav apledojušas.
Ja skrienot uzmani savu pulsu, ņem vērā, ka aukstumā tas var atšķirties no pulsa, ko esi pieradis redzēt treniņos. Pirmos kilometrus pulss varētu būt zemāks, nekā ierasts, jo ķermenis uzsilst lēnāk un arī pulss uzkāpj lēnāk. Ja ceļš ir apledojis un sniegains, vidējais pulss skrējiena laikā būs nedaudz augstāks, jo ķermenim jāpatērē vairāk spēka, lai soli noturētu stabilu.
Ziemā nevajadzētu aizmirst par iesildīšanos – pirms skrējiena vismaz 3–5 minūtes jāvelta vingrinājumiem, kas iesilda ķermeni skrējienam.

Apavi un zeķes

Ja esi apņēmies skriet ziemā, vērts investēt apavos, kas paredzēti tieši skriešanai ziemas apstākļos. Vieni no šādiem apaviem ir, piemēram, Nike Air Zoom Pegasus 39 Shield, kas ir veidoti tā, lai skriešana pa slidenām ietvēm būtu pēc iespējas komfortablāka un drošāka.
Apavi, kas paredzēti skriešanai ziemā, atšķiras ar vairākām papildu īpašībām. Jāsāk ar to, ka tiem ir stingrāks ārējais pārklājums, kas atgrūž mitrumu, lai kājas skrējiena laikā paliktu sausas. Iekšējā odere ir siltināta – tas nozīmē, ka joprojām var vilkt arī plānākas zeķītes un kājas tajos nesals. Tomēr ziemas apavu svarīgākā daļa ir tieši zole – tā ir ar mīkstāku gumiju un smalkāku rakstu, lai nodrošinātu efektīvāku saķeri ar slidenu virsmu.
Jā, ziemas skriešanas apavi lielākoties ir piemēroti tikai ziemai, jo citos gadalaikos tajos būs karsti, bet tie uzticami kalpos vairākus gadus.
Ja ziemā vēlies skriet pa takām, piemērotāki būs apavi, kas paredzēti taku skriešanai, piemēram, Nike React Pegasus Trail 4 GTX, kuru agresīvā zole nodrošina lielisku saķeri ar meža virsmu un biezāku sniegu. Šiem apaviem gan nav iekšējā siltinājuma, tāpēc, lai kājas nesaltu, ir nepieciešamas arī siltākas zeķes. Ziemas sporta zeķu sastāvā ir dabiskas vilnas šķiedras piejaukums, kas slodzes laikā nodrošina siltumu, sausumu, vieglumu un komfortu.

Bikses

Ziemā var skriet ar tiem pašiem legingiem vai biksēm, ko izmanto citos gadalaikos, bet aukstā laikā varētu būt nepieciešamas divas apģērba kārtas, apakšā pavelkot termobikses. Ērtāks variants ir siltie ziemas legingi vai bikses, kuriem ir siltināta odere, kas efektīvi sildīs arī tad, kad termometra stabiņš noslīd zem nulles.

Augšdaļa

Nepareizi ir domāt, ka pie saaukstēšanās ir vainojams pārāk plāns apģērbs. Patiesībā nereti ir tieši otrādāk. Saģērbjoties pārāk biezi, mēs sasvīstam, slapjums pievelk aukstumu, un saaukstēšanās ir klāt. Tāpēc jāģērbjas pārdomāti, bet ar mērenību. Zelta likums – ziemā pirms sportošanas jāsaģērbjas tā, lai, izejot ārā, pirmās desmit minūtes būtu nedaudz vēsi – ķermenis uzsils, un pēcāk būs ideāla temperatūra. Tieši tāda, lai nevajadzētu nedz salt, nedz sasvīst. Ja, izejot ārā, tev ir silti, pēc pāris skrējiena kilometriem jau būs karsti, un gribēsi kaut ko novilkt.
Ziemā īpaši svarīga ir ģērbšanās slāņos, kur katram slānim ir sava funkcija. Pirmā kārta – sporta krekls, kas uzsūc mitrumu, otrā kārta – termokrekls ar garām piedurknēm, kas silda. Savukārt trešā kārta – jaka, kas pasargā no vēja un mitruma. Vienkārši, bet ļoti efektīvi.
Starp citu, atšķirībā no citiem sporta veidiem paredzētā apģērba skriešanas treniņtērpos vienmēr ir iestrādāti atstarojoši elementi, kas ziemā un tumšajā laikā ir īpaši svarīgi.

Aksesuāri

Kad esi skrējienā, asinis primāri saņem kāju muskuļi, bet roku pirksti – to, kas paliek pāri, tāpēc svarīgi, lai rokās būtu labi cimdi. Jo lielāks spelgonis, jo rūpīgāk jāizvēlas cimdi. Šeit darbojas tas pats princips, kas attiecas uz visu pārējo sporta apģērbu – cimdus vajag siltus, bet elpojošus. Ja pirksti tomēr sākuši neizturami salt, var pamēģināt sparīgi apļot rokas, lai uzlabotu asinsriti. Pēc pāris minūtēm salšanas sajūtai vajadzētu mazināties.
Tas, vai ir vajadzīgs kaklasargs (piemēram, bandana), ir gaumes jautājums – kāds saka, ka kaklu nevajag sildīt, jo tad rodas pārāk liels kontrasts starp kakla temperatūru un ievilkto gaisu. Kādam citam kaklasargi ir neatņemama ziemas skriešanas sastāvdaļa. Šeit lēmums ir katram jāpieņem pašam, bet īpaši aukstā laikā kaklu labāk tomēr piesegt.
Iespējams, vissvarīgākais aksesuārs ir tieši cepure (vai ausu sargs, ja temperatūra nav palieku zema), jo tās trūkums var radīt smagākās veselības problēmas. Cepures, kas paredzētas skriešanai, ir plānas, siltas un elpojošas, kā arī tajos ir iestrādāti atstarojoši elementi skrējēja drošībai.

 

VISS TAVIEM SKRIEŠANAS TRENIŅIEM

www.sportland.lv

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta.

Saistītie raksti

Nākamais raksts:

Labākais slēpošanas apģērbs

Skaties tālāk, lai uzzinātu vairāk