Kā šī sezona atšķīrās no citām?
Sportiskā ziņā šogad bija ļoti interesants čempionāts. Cīņā par medaļām iesaistījās četras komandas, un līdz pat pašām čempionāta beigām saglabājās intriga par medaļu sadalījumu. Mēs turpinājām darīt to, ko aizsākām iepriekšējā gadā, proti, ieturēt savu politiku, un virzījāmies tālāk mārketinga jomā. Nianse, kas šosezon sevišķi patika man, – mēs atgriezāmies nacionālajā televīzijā. LTV7 tika pārraidītas septiņas spēles, aptverot čempionāta izšķirīgās spēles – gandrīz visu pēdējo riņķi. Saņēmām labas atsauksmes gan no televīzijas par vizuālo izpildījumu un reitingiem, gan arī no cilvēkiem, kas bija noilgojušies pēc futbola zilajos ekrānos. Ceru – mums būs izdevies pierādīt to, ka futbols ir vajadzīgs, un nākamgad televīzijā varēsim vērot vēl vairāk spēļu.
Lūdzu, pastāsti, kā uzzinājāt par „Gulbenes” sarunātajām spēlēm!
Lai gan visa sezona ir aizritējusi diezgan pozitīvās krāsās, vienīgais darvas piliens mums šogad bija „Gulbenes” komandas izslēgšana. Man par šo tēmu vairs īpaši negribas runāt. Ja mani aicina runāt par totalizatoriem, es principā atsaku intervijas, bet, vēlreiz atgriežoties pie tā, – tā kā apzinājāmies, ka tā ir problēma, mēs sekojām līdzi katrai spēlei. Pagājušogad gandrīz katrā kārtā varēja sameklēt aizdomīgas spēles, regulāri pienāca ziņojumi no UEFA, toties tagad tika izdarīts liels darbs, lai šo situāciju risinātu. Šogad čempionātā mums tādas spēles bija tikai divas. Abas ar „Gulbenes” komandas dalību un aizdomīgu likmju kustību. Pētot dziļāk spēles un veicot izmeklēšanu, atklājās, ka aizdomas bija pamatotas. Tika pieņemts lēmums, ka viņiem nav vietas čempionātā. Tas radīja sarežģījumus – pabojāja kalendāru, komandām un līgai vajadzēja daudz pārplānot. Protams, tas nebija ērti un patīkami, bet to vajadzēja izdarīt, un Latvijas futbols no tā tikai ieguva.
Ja neņem vērā „Gulbenes” gadījumu, vai kampaņa „Par tīru spēli” ir izdevusies?
Negatīvo ir izdevies ierobežot, bet modriem ir jābūt visu laiku. Līgas ievērotā politika ir devusi rezultātu, mēs esam atbrīvojušies no komandām, kas nevēlas nodarboties ar futbolu, un „Gulbene” bija pēdējais posms šajā ķēdē. Vēl ir svarīgi, ka paralēli kampaņai, strādājot vairāk nekā gadu, ir izdevies panākt būtisku kustību Krimināllikuma maiņā. Ja viss ritēs tā, kā tam ir jānorit, no 1. janvāra Krimināllikumā būtu jābūt pantam, kas paredz atbildību par spēļu sarunāšanu. Tas būs vēl viens nopietns punkts, ko cilvēkiem pārdomāt pirms šāda soļa speršanas. Tagad mēs viņus sodām ar izolēšanu no futbola, bet no 1. janvāra līdz ar izolēšanu viņiem būs arī jāapdomā, vai viņi vēlas riskēt un nonākt cietumā.
Runājot par nākamo gadu, cik komandu būs jaunajā Virslīgas sezonā?
Astoņas komandas. Tas šobrīd ir optimālais formāts Latvijai. Mums nav tik daudz spēlētāju, nav infrastruktūras, nav tādas ekonomiskās situācijas, lai varētu izveidot desmit konkurētspējīgas komandas. Iepriekš, kad mums bija desmit komandas, varēja redzēt, ka tās ir radītas mākslīgi. Astoņas komandas četros riņķos ir ļoti optimāls formāts Latvijai. Varam paspēt izspēlēt kalendāru, un komandas var cīnīties diezgan līdzvērtīgi. Tāpat izpaliek lielās sagrāves un spēles, kurās nāk viegli gūtie trīs punkti. Šosezon arī no tabulas apakšgala komandām – „Mettas” un „Daugavpils” – punkti līderiem nāca ļoti grūti. Vieglo punktu šajā čempionātā vairs nav. Tā pati „Metta” var iekost. Savukārt „Daugavpils” sezonas laikā gandrīz pret visiem varēja izraut neizšķirtu un sagādāt neērtības.
Vai ir pārsteigums, ka ne „Skonto”, ne „Ventspils” neatrodas pirmajā vietā?
Skaidrs, ka beidzamajos gados bija divi izteikti līderi. Bet šogad pulkam pievienojās „Jelgava” un „Liepāja”, kas līdz čempionāta beigām varēja noturēt šo intrigu. Tas ir tikai likumsakarīgi. Es sēdēju un domāju – no kā veidojas konkurētspēja un kā izlīdzinās spēku samērs? Mana loģika bija tāda: dot visiem vienādus spēles noteikumus un iespēju sevi pierādīt. Tālāk tie, kas ir labi, godīgos un konkurētspējīgos apstākļos progresēs. Tas ir „Liepājas” un „Jelgavas” stāsts. Tur ir ļoti apņēmīgi cilvēki, ļoti aizrāvušies ar futbolu. Sakārtojot vidi, viņiem ir radīti apstākļi, kuros komandas var attīstīties. Tāpat ir patīkami, ka šogad „Jelgava” un „Liepāja” nevienā brīdī nebija vājākas par „Skonto” un „Ventspili”.
Nākamajā gadā FK „Liepāja” varēs piedalīties Eirokausos?
Zinot, ka jūs jautājat, atsaucoties uz pagājušo gadu, kad viņiem atteica, jo nebija LFF biedri trīs gadus pēc kārtas, tad – jā, „Liepāja” nākamgad noteikti varēs startēt ar nosacījumu, ka viņi, tāpat kā citas komandas, izpildīs licencēšanas noteikumus. Tā gan nav mana kompetence, un es šo jautājumu nevaru ietekmēt. Bet, tā kā par šo jautājumu esmu ļoti labi informēts, varu sabiedrībai kliedēt visas bažas un teikt: „Liepājai” ir visas iespējas nākamgad spēlēt Eirokausos.
Un kā vērtējat „Caramba/Dinamo” vai „Valmiera Glass” izredzes pilnvērtīgi iekļauties Virslīgā?
Domāju, ka ne „Valmiera”, ne „Caramba” ar šāgada sastāvu nevarētu cīnīties ar Virslīgas komandām. Ja viņiem būtu jānospēlē pilna sezona ar tādu pašu sastāvu un tādu pašu spēli, kādu viņi rāda šogad, viņi paliktu aiz svītras. Bet tas, kā viņiem veiksies Virslīgā, laiks rādīs. Ir jāpastiprina sastāvs, lai spertu nākamo soli un startētu Virslīgā. Zinu, ka „Carmaba/Dinamo” ir plāns, ir ambīcijas, un, ja viņi komandu papildinās ar trim vai četriem pieredzējušiem spēlētājiem, domāju, viņi varēs spēlēt Virslīgā un nebūs outsiders.
Arī nākamajā sezonā ir plānots „Ziemas kauss”?
Jā, „Ziemas kauss” risināsies 2016. gada pavasarī, lai gan vēl domājam, ko un kā darīt. Joprojām ir plāns piesaistīt Igaunijas un Lietuvas komandas, lai turnīrs būtu interesantāks gan komandām, gan skatītājiem. Par to, cik komandu piedalīsies un kāds būs gala formāts, zināsim decembrī, bet “Ziemas kauss” notiks.
Vai pastāv arī cerības „Ziemas kausā” redzēt kādu 1. līgas komandu?
Tas atkarīgs no turnīra formāta. Mums katru gadu jāmēģina sabalansēt skatītāju vēlmes, bet jāpatur prātā, ka turnīrs notiek, lai komandas sagatavotos sezonai. Es neizslēdzu iespēju, ka varētu parādīties kādas no spēcīgākajām 1. līgas komandām.
Vai ir gaidāmi kādi jaunumi nākamajā sezonā?
Mēs turpināsim strādāt līdzšinējā manierē – stingra disciplīna, futbola vides sakārtošana, viena vide visiem klubiem, papildu mārketinga aktivitātes, lai turpinātu celt futbola popularitāti un vizuālo tēlu. Nekā grandiozi jauna nebūs, mēs turam stingru lēnas izaugsmes kursu uz priekšu.