Dalīties „Zobrats zem kleitas“

Zobrats zem kleitas

 

Dūdiņspēks

Sešus gadus, kopš studēju Rīgas Medicīnas koledžā, nebiju braukusi ar riteni, lai gan nāku no Valmieras, no BMX pilsētas. Mana sastapšanās ar fiksīšu kultūru savā ziņā bija sakritība, jo līdzās koledžai atradās Piens VELO, kur iepazinos ar visiem tālaika fiksīšu pionieriem.

Piena pagalmā atradās arī minidroms, kurā meiteņu konkurencē biju līdere, līdz manas pozīcijas apdraudēja jaunpienācēja Hristina. Mēs sapratām – labāk mēģināt draudzēties, tāpēc apvienojāmies un četratā 2012. gada rudenī nofilmējām pirmo SHE FIX Eight Wheel video. Pēc video publicēšanas par mums ieinteresējās cilvēki no visiem kontinentiem, vaicājot: kas jūs esat, kāds ir jūsu mērķis? Mums nebija atbilžu, tāpēc savācāmies, lai pārrunātu, ko darīt tālāk.

Mums bija svarīgi, lai ir neatkarīga meiteņu grupa, un, ja godīgi, sākumā pat neplānojām paplašināties. She Fix ir kā spēcīgs magnēts, kas pievelk. Turklāt Latvija ir pārāk maza, lai būtu vēl viena meiteņu komanda. Mūs urdīja doma – kas būs, ja mēs pieņemsim citas meitenes? Kas būs, ja mēs draudzēsimies? Mēs par to runājām un strīdējāmies ļoti daudz. Bet zini – jo vairāk meiteņu, jo lielāka drošības izjūta. Piemēram, ejot uz treniņu, tev ir nevis trīs, bet gan deviņi varianti, kam piezvanīt.

Apskati jaunās pavasara apavu kolekcijas!

Šobrīd komandā ir ne tikai riteņbraucējas. Mēs esam uzņēmušas arī skrituļslidotāju, skeiteri un mākslinieci. Liene Nulle ir inlainere, taču aizvadītajā vasarā, braucot desmit dienu ceļojumā pa Latviju, viņa minās ar ričuku. Šo desmit dienu laikā veidojām filmu, kurā risinājām arī tevis uzdotos jautājumus. Un secinājām, ka lielā mērā tieši sports mūs satur.

Sievietēm ir tieksme konkurēt, un, ja kāda no manas komandas biedrēm var to, ko nevaru es, arī man rodas vēlme varēt, jo tas iedvesmo!

Foto: Annemarija Ščegoļeva (She Fix)
Foto: Annemarija Ščegoļeva (She Fix)

Sacensības bļodā

Ko nozīmē riteņbraukšana kā dzīves stils? Man ir žēl savu riteni dzīt pa sniegu. Ir jau forši pabraukt, paslidināties, bet vienlaikus tu redzi, kā sāls grauž rūsu. Kad nokusa sniegs, atkal uzsēdos uz riteņa un braucot sapratu, kādēļ man tik ļoti patīk velosipēds. Jo mīlu brīvību un mobilitāti.

Ar kļošenēm kājās un riteni nepabrauksi. Arī ar augstpapēžu kurpēm būs grūti. Piemēram, man ir mugursoma. Un nevis tāpēc, ka man patīk nēsāt mugureni, bet gan tāpēc, ka man ir ērti, jo varu paķert līdzi gan kompi, gan fočiku.

Lai veicinātu fiksīšu kultūru, esam organizējušas gan dragreisu (distances garums 200–400 metru), gan criterium, kas ir ātruma sacensības pēc izslēgšanas metodes.

Latvijā minidroma sacensībās pretinieks ir jānoķer. Brauciena sākumā abi riteņbraucēji stāv viens otram pretī, katrs savā bļodas pusē. Distances garums ir desmit apļi, kuru laikā pretinieks jānoķer ar pusmetra distanci. Sacensību fenomens ir tāds, ka vienlaikus sanāk ķert un bēgt.

Savukārt Vācijā fixed days uzvarētājs ir tas, kura pretinieks neiztur tempu un izstājas. Atceros, reiz ar komandas biedri Paulu skrējāmies par trešo vietu. Mūsu spēki bija tik samērīgi, ka pēc ceturtās minūtes man metās melns gar acīm.

Foto: Annemarija Ščegoļeva (She Fix)
Foto: Annemarija Ščegoļeva (She Fix)

She platforma

Es nevaru pateikt, kas She Fix būs pēc pieciem gadiem. Mums ir sapnis par She Fix māju, sporta centru ar radošo darbnīcu, kur gribam realizēt meiteņu idejas. Tā būtu platforma, kurā varētu tirgot lietas un trenēties. Bet galvenokārt mājas mērķis būtu jaunrades veicināšana un sportisks dzīvesveids.

Pirms dažiem gadiem ar fiksīti brauca vien retā, toties šobrīd to dara ļoti daudzas meitenes – un tas ir normāli. Daudzas pārvietojas arī ar longbordu. Protams, tas ir stilīgi, – vai tad nav forši, ja sports un aktīvs dzīvesveids ir populārs? Tas ir labāk nekā nedarīt neko.

Agrāk apvainojos, ja mūs uzskatīja par feministēm. Tagad saku: She Fix ir modernais feminisms. Nav runa par atalgojuma, amata vai balsstiesību vienlīdzību. Mums ir jāizturas normāli citai pret citu, jāpalīdz, ja nepieciešams. Filmu, pie kuras montāžas šobrīd strādāju, būšu pabeigusi, pateicoties meitenēm. Savukārt puiši roku ir pielikuši pie skaņu celiņa un dažiem arhīva kadriem. Arī She Fix daudzfunkcionālais mētelis The Heroine tapa, pateicoties meiteņu pūlēm. Kopā mums izdodas viss, par ko sapņojam.

Foto: Annemarija Ščegoļeva (She Fix)
Foto: Annemarija Ščegoļeva (She Fix)

 

Titulabildē:

Elza Ozoliņaskate and destroy. Sweet 18. (otrā no kreisās)

Anmarija Šķegoļeva – viņa dejo pa dzīvi un dejo uz longborda. Iemūžina mūsu ikdienu (pirmā no kreisās).

Liene Nulle – pēc tā, kā viņa slido un uzvedas skeitparkā, nepateiksi, ka viņa ir ārste. Kontrastējoša personība (baltajā krekliņā, pa vidu).

Beāte Skvorcova – mēs viņu saucam par Saulīti. Viņas pozitīvisms liek aizdomāties – ko tu vari darīt, lai tev tā būtu? (meitenē labajā malā uz veļļuka).

Linda Jakubone – es esmu mammīte. Esmu kā stingra, bet labsirdīga omīte. Savvaļa ir manā dabā. (Meitene ar kapuci galvā).

 

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta.

Saistītie raksti

Nākamais raksts:

Mierīgs skrējiens priekam

Skaties tālāk, lai uzzinātu vairāk