Dalīties „Dzelžaini svarīgi!“

Dzelžaini svarīgi!

Viens no daudzajiem enerģiskas un veselīgas dzīves priekšnoteikumiem ir arī pietiekams dzelzs daudzums asinīs. Kāpēc tas ir tik svarīgi?

Kas ir dzelzs?

Dzelzs ir mikroelements, kas mūsu asinīs veido hemoglobīnu, kurš savukārt atrodas sarkanajos asinsķermenīšos. Tie organismu apgādā ar skābekli. Kā zināms, skābeklis ir visas dzīvības pamatā – bez tā nevar izdzīvot neviena šūna. Likumsakarīgi – ja dzelzs organismā ir par maz, neveidojas hemoglobīns, arī sarkano asinsķermenīšu izveide un funkcijas ir traucētas. Tieši tāpēc ir svarīgi, lai asinīs būtu pietiekams dzelzs daudzums, – brīdī, kad tas netiek uzņemts pietiekami, krītas arī hemoglobīna līmenis un samazinās skābekļa padeve audiem un organisma sistēmām. Dzelzs pietiekama uzņemšana ir īpaši svarīga fiziski aktīviem cilvēkiem – slodzes laikā ķermeņa sistēmām nepieciešams lielāks skābekļa daudzums, nekā esot miera stāvoklī.

 

Kas notiek, kad trūkst?

Hemoglobīns, asinīm nonākot plaušās, piesaista skābekli, aiznes to uz audiem, no tiem paņem ogļskābo gāzi un aiznes atpakaļ uz plaušām. Ja hemoglobīna līmenis asinīs krītas, parasti samazinās arī eritrocītu jeb sarkano asinsķermenīšu daudzums. Rodas anēmija. Tas nozīmē, ka sarkanās šūnas vairs nespēj ­izpildīt savu pamatdarbu un sākas skābekļa trūkums visos audos. Sirds ir spiesta pastiprināti strādāt, plaušas, nieres, visi orgāni strādā saspringtā režīmā. Pirmie simptomi, kas parasti liecina par pazeminātu dzelzs daudzumu organismā, ir nogurums, nespēks, koncentrēšanās spēju zudums, dažreiz arī galvassāpes.

Ko ēst?

Uzturs ir vienīgais dabiskais veids, kā uzņemt dzelzi. Apzināti lietojot uzturā dzelzi saturošus produktus, var visai ātri atjaunot izsīkušās dzelzs rezerves. Vislabāk dzelzi organisms uzņem ar gaļu: liellopa, truša, jēra vai tītara. To satur arī ļoti daudzi augu valsts produkti: spināti, brokoļi, pētersīļi, kāposti, skābenes, rabarberi. Arī rudzu maize, auzu pārslas, kviešu un miežu putraimi, pākšaugi (pupiņas, zirņi, lēcas), rieksti un žāvēti augļi, zemenes un avenes, kaltētas sēnes. Tāpat dzelzs ir jūras veltēs: zivīs un to ikros, kā arī jūras kāpostos.

Cik daudz jāuzņem?

Sievietei dienas laikā jāuzņem apmēram 15 miligrami dzelzs, bet grūtniecības periodā uz pusi vairāk, tātad 30 ­miligrami dienā. Vīriešiem – ap 10 miligramiem dienā.

Kad jāpārbaudās?

Ja esi vesels un nedz treniņos, nedz ikdienā nav jūtams izmisīgs nogurums, ‒ visticamāk, esi vesels. Tomēr, ja uznāk pēkšņs nogurums, saņemties treniņiem (un tos pabeigt) kļūst aizvien grūtāk un tas nepāriet nedēļām ilgi, vērts nodot asinis, lai pārliecinātos par savu dzelzs līmeni asinīs.

 

VAIRĀK PAR VESELĪGU SPORTOŠANU UN DZĪVOŠANU

LASI SPORTLANDMAGAZINE.COM

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta.

Saistītie raksti

Nākamais raksts:

KĀDAS IR IESPĒJAS LATVIJĀ IZAUDZINĀT PASAULES AUGSTĀKĀ LĪMEŅA TENISISTU?

Skaties tālāk, lai uzzinātu vairāk